הנהלת חשבונות

written by admin on מרץ 2, 2012 in מאמרים with no comments

הנהלת חשבונות

מהי הנהלת חשבונות?

הנהלת חשבונות הינה למעשה עיבוד של הפעולות הכספיות שבוצעו בעסק לשפה הפיננסית.הנהלת החשבונות מתחלקת לשתי שיטות-הנהלת חשבונות חד צדדית והנהלת חשבונות כפולה.הנהלת חשבונות חד צדדית נהוגה בעיקר אצל עסקים קטנים-עצמאיים ושותפויות.הנהלת חשבונות כפולה נהוגה בחברות ועסקים בעלי מחזור מכירות גבוה או מעל מספר עובדים מסויים (תלוי בסוג העסק).

 כדי לדעת איזה מבין שיטות הנהלת החשבונות חלות עליך יש לבדוק זאת בהוראות ניהול ספרים ע"פ סוג עיסקך.

הנהלת חשבונות חד צדדית

הנהלת חשבונות חד צדדית הינה הנהלת החשבונות הפשוטה והקלה מבין השתיים.בהנהלת חשבונות זאת רושמים בספר תקבולים תשלומים או בתוכנה מוכרת את ההכנסות מצד אחד ואת ההוצאות מצד שני. רישום ההכנסות וההוצאות מתבצע על סמך החשבוניות והקבלות שהתקבלו בפועל בעסק.

 בהנהלת חשבונות חד צדדית אין צורך להמציא למנהל החשבונות או רואה החשבון את התנועות בדף חשבון הבנק או בכרטיס האשראי אלא קבלות/חשבוניות על הכנסות והוצאות.

הנהלת חשבונות כפולה

בהנהלת חשבונות כפולה יש להמציא למנהל החשבונות או רואה החשבון בנוסף לקבלות חשבוניות את דפי הבנק ופרוט כרטיסי אשראי. בנוסף בהנהלת חשבונות  כפולה מתקיים מעקב אחר היתרות של כל ספק ולקוח. אחת לתקופה מתבצעת התאמה בין ספרי הנהלת החשבונות ליתרה בספרי הבנק,כרטיסי אשראי,הלקוחות,ספקים וכן היתרה של בעלי מניות בחברה.

 הבדל נוסף וחשוב לא פחות הוא שבהנהלת חשבונות חד צדדית כל פעולה נרשמת פעם אחת בלבד בשעה שבהנהלת חשבונות כפולה כל פעולה נרשמת בשני סעיפים ומכאן גם שמה-כפולה. כך לדוגמא הכנסות בסך 1,000 ש"ח נרשמות בהנהלת חשבונות חד צדדית בכרטיס הכנסות בלבד ואילו בהנהלת חשבונות כפולה גם בכרטיס של אותו לקוח. אין ספק כי הנהלת חשבונות כפולה נותנת מידע רב יותר על מצב העסק ומאפשרת לבצע ניתוחים פיננסים מתקדמים אך חסרונה בכך שהינה יקרה יותר.

רואי החשבון במאגרנו ישמחו לתת לכם מידע על איזה הנהלת חשבונות עליכם לנהל וכן לתת לכם הצעה אטרקטיבית לגבי ניהולה.
מלאו את פרטיכם וקבלו פגישה ייעוץ חינם ללא כל התחייבות מרואי החשבון הטובים בארץ.