הנהלת חשבונות כפולה

written by admin on אוקטובר 29, 2012 in מאמרים with no comments
הנהלת חשבונות

הנהלת חשבונות כפולה

תפקידה של הנהלת החשבונות היא לתעד את הפעילויות הפיננסיות השונות של כל חברה או עסק, בכל סדר גודל. גם חברות גדולות וגם עוסקים עצמאיים, נעזרים בשירותים של מנהלי חשבונות, לצורך קבלת תמונת מצב מלאה על התנהלותו הפיננסית של העסק.

ישנן שתי שיטות ניהול חשבונות בהן מקובל לעשות שימוש לצורך התיעוד של אותן פעולות פיננסיות:
הנהלת חשבונות חד צדית – שיטת ניהול חשבונות באמצעותה מתועדות הוצאות והכנסות בלבד.
הנהלת חשבונות כפולה – שיטת ניהול חשבונות המתעדת את כל פעילויות העסק כמו: הוצאות, הכנסות, ספקים, חשבונות הבנק, כרטיסי אשראי, התחייבויות, נכסים ופעילויות פיננסיות נוספות אשר אמורות לעקוב באופן מלא אחר ההתנהלות הכספית של העסק.
בשיטת הנהלת חשבונות כפולה כל פעולה כספית נרשמת פעמיים (מכאן שמה), פעם אחת בצד הזכות ופעם בחובה, רישומים אלו מסייעים ליצירת מערכת אשר מתועדת בצורה נכונה ומסודרת.

מי מחויב להשתמש במערכת הנהלת חשבונות כפולה?

ישנם קריטריונים שונים הקובעים האם חברה מסוימת תהיה מחויבת בהנהלת חשבונות כפולה.
בין הקריטריונים הללו: היקף המחזור העסקי של אותה החברה וכמות העובדים שלה.
בדרך כלל עסקים קטנים יוכלו להסתפק במערכת הנהלת חשבונות חד צדית ועסקים גדולים שמחזור העסקים שלהם עולה על  1,950,000 ₪ יחויבו על פי חוק לעשות שימוש במערכת הנהלת חשבונות כפולה.
למרות שהחוק לא מחייבת עסקים קטנים ובינוניים לעשות שימוש בהנהלת חשבונות כפולה, רבים מבעלי עסקים אלו, בוחרים בכל זאת להשתמש בשיטה זאת, בכדי לקבל תמונה מלאה ומסודרת על ההתנהלות הפיננסית של העסק.

שיטת הנהלת חשבונות כפולה נחשבת למורכבת יותר ולכן ישנה חשיבות שהיא תתבצע על ידי מנהל חשבונות מקצועי, הבקיא בה לעומק. כאן חשוב לציין, בהתאם למורכבותה, מחיר השירות יהיה בדרך כלל יקר יותר.

מקפידים לבחור נכון

כידוע, שירותי הנהלת חשבונות הם חיוניים ומשמעותיים על תפקודו והתנהלותו של העסק.
במידה ואתם מחפשים מנהל חשבונות המתמחה בהנהלת חשבונות כפולה, ישנה חשיבות לבחור, במנהל חשבונות מנוסה, אשר יבצע את עבודתו בצורה דיסקרטית ואחראית על ידי שימוש במערכת ממוחשבת מתקדמת וכמובן, הקפדה מלאה על שיתופכם המלא במצבו הפיננסי של העסק בכל זמן נתון.